Uzun, ince bir yoldayım...

Lilypie Fourth Birthday tickers

24 Mayıs 2011 Salı

Pratik Hayat: Bitki Bakımı

Bu akşam annem bana çok önemli bir görev verdi. Salon bitkilerden birinin bakımını yaptık.
Önce yapraklar sildim. Tepsideki kuru makyaj pamuklarıyla yaprakları temizlemeye başladım. Bir elimle yaprağı tutarken diğer elimle pamuk yardımıyla yaprağı temizledim. Yaprakların tümünü temizlenince pırıl pırıl parlamaya başladı.

Sonraki işlem baster ile sulama yapmak oldu. Şeffaf bir şişeden baster'a su çektim. Baster'ın önce tepesini sıktım, sonra bıraktım ve içine su dolmaya başladı. Dikkatli şekilde kaldırdım ve saksıya taşıdım. Yine baster'ın tepesini sıkarak saksının toprağına suyu boşalttım. Bitkiyi suyun tamamıyla bu şekilde suladım.

Son işlem ise yere dökülen suyun temizliğiydi. Kuru pamuklar yardımıyla çalışma örtüsünün üzerindeki suyu sildim. Silmek, en sevdiğim işlerden biri zaten.

Bu akşam ciddi ciddi çalıştım ve görevimi tamamladım. Ne yalan söyleyeyim, çok da keyif aldım.

Notlar: Bitki Bakımı, Montessori'de Practical Life başlığının aktivitelerinden biri.
Daha önce pazardan satın aldığım biberiye için Misisle saksıya aktarım yapmıştık. Kürek kullanırken tespit ettiğim konsantrasyonu, bitki bakımı için bana bir deneme yapma cesareti verdi.
Evde parlak etli yaprağı olan bitkiler seviyorum. Bakım için bu bitkiler arasında ilk talihlimiz Barış Çiçeği oldu.
Sulama kovası yerine Amerika'dan aldığım baster'ı kullandım. Böylece hem daha çok motor hareketi yapabilir hem de bitkiye suyu bir anda bocalamak yerine azar azar dökebilir diye düşündüm.
Misis, çalışma sırasında bir an önce yaprakların tamamlanmasını istiyordu, çünkü baster ve su çok daha cazip geldi. O yüzden yarın akşamki bitki bakımı seansında ilk olarak sulama, ardından yaprak temizleme yaptıracağım. Yarınki talihli bitkimiz antoryum.

Faydalar: İnce motor hareketleri, doğa bilinci

Hiç yorum yok: