Uzun, ince bir yoldayım...

Lilypie Fourth Birthday tickers

3 Mayıs 2012 Perşembe

Kaptan Kaba Sıvı Transfer


Daha önce babam kendi kendime su içebileyim diye su sebili almıştı evimize. Suyu sebilin musluğundan doldurup içebiliyorum. Dün evde su kalmayınca marketten şişe sulardan almış babam. Ben de kapağını açıp su doldurma cesaretini gösteremedim. Annem de bana bugün için bardağa su doldurabilmeyi öğretmeye söz verdi.

Materyaller:
- Çalışma tepsisi
- Ucu dökmeye müsait kısa cam bardak
- Ucu dökmeye müsait sürahi ya da uzun bardak
- İçme suyu ve renklendirilmiş su
- 5cm x 5cm boyutlarında sünger

Annem çalışma tepsisine çay bardağını ve sürahiyi uçlarının birbirine bakacak şekilde yanyana koydu. Ben sağ elimi kullandığım için su dolu sürahi sağ tarafta duruyor. Bu arada cam bardağın ağız kısmından 1 cm aşağısına mavi kalemle çizgi çizdi, böylece bu çizgiyi geçmeden su doldurmam daha kolay olacak ve su bardaktan taşmayacak. Sürahideki su miktarını bardağın hacmi kadar olacak şekilde ayarladı. Sünger de tepsinin yanında duruyor, eğer suyu tepsiye dökersem onu silmemi sağlayacak.

Annem beni yanına çağırdı ve sunum yaptı. Önce sürahiyi iki eli ile havaya kaldırdı: bir eli sürahinin sapını tutuyor, diğer eli sürahinin altında destekliyor. Sürahiyi bardağın üzerine doğru eğerek suyu yavaş yavaş bardağa döktü. Bardaktaki çizgiye göre suyun seviyesini kontrol ederek doldurmaya devam etti. Su çizgiye gelince doldurmayı bıraktı, sürahiyi dikkatlice yerine koydu. Ve uzun uzun su dolu bardağa baktı. Ardından tepsiyi boşalttı ve damlayan bir su var mı diye süngerle üzerinden geçerek kontrol etti.

Ardından çalışmayı benim yapmamı teklif etti, ben de hevesle kabul ettim.


Annem ilk kez tamamladığımda suyu içmemi teklif etti, afiyetle içtim. İkinci uygulamamda, annemin çalışmayı bitirmesinden farklı olarak, çay bardağındaki suyu da sürahiye dikkatlice geri döktüm. Etrafa su sıçramadı, ancak çay bardağı yerine yine ucu dökmeye uygun bir bardak kullanmak daha iyi olur. Annem buna göre farklı kaplarla extension çalışması yaptıracak. Önce bu alıştırmayı biraz daha yapmalıyım.


İyi eğlenceler!

Faydalar: el-göz koordinasyonu, konsantrasyon, kontrol, transfer becerisi
Yaş: 2,5 yaş ve üstü


Not: 3 yaş altı çocukların dikkatini sağlamak için kullanılan suyu renklendirmeyi öneriyorlar.

1 yorum:

suinci dedi ki...

bizimkiler bu kadar masum sonuçlanmıyor genelde oyuna çevirip atlete kadar değiştiriyoruz.ama küçük kas ve dikkat gelişimi için harika bir etkinlik.el göz kas becerileri artıyor.